U posudama se može uzgajati puno vrsta povrća, pa čak i neke voćke. Osnovni uvjeti su da je posuda dovoljno velika te da je u njoj prikladna zemlja.
Gnojidba povrća iz posuda
Ukoliko imate zrelog stajskog gnoja dodajte ga u supstrat za sadnju. Zreli stajski gnojpoboljšava zadržavanje vlage i prihranjuje biljke tijekom rasta. Za povrće se obično umiješa oko 30% stajskog gnoja ili vrtnog komposta u posudu sa zemljom.
Krumpir iz posude
Savjeti za uzgoj:
- U posudi možete vrlo lako uzgajati krumpire. Posuda treba biti dugačka minimalno 45 cm sa svake strane, a odabirom atraktivne posude može dobro izgledati na trijemu ili terasi.
- U posudu veličine 45 cm sade se 1-2 krumpira. Više posađenih krumpira neće dati bolji urod jer će se biljke iscrpiti boreći se za vegetacijski prostor.
- Sadite li krumpir 15-20 cm ispod ruba posude, postupno možete nanositi tlo jednako kao što biste to radili kod uzgoja na otvorenom. To će pridonijeti boljem urodu i znatno smanjiti rizik da svjetlost dopire do gomolja u tlu te da krumpir pozeleni.
Uspješno uzgojen grah
Savjeti za uzgoj
- Punocvjetni grah dobro uspijeva u posudi, no budući da grah traži puno vode, redovito zalijevanje bi mogao biti problem. Uzmite najveću posudu koju imate jer više tla za uzgoj znači da će se tlo manje isušivati. Zrno graha potrebno je utisnuti uz unutrašnje stijenke posude.
- Zalijevajte navečer kako bi grah upio što više vode.
- Grah koji puzi uz konstrukciju od štapova stvara dojam atraktivne okomite sadnje.
- Grah mahunar puno bolje podnosi suho tlo ili kompost od punocvjetnog graha.
- Isplati se uzgajati niski grah mahunar jer ima dulje razdoblje branja, lako se sije, a nametnici rjeđe napadaju presadnice.
Savjeti za uzgoj rajčice*
- Rajčice su klasično povrće za uzgoj u posudama. Jednostavno odaberite bilo koju vrstu koja je prikladna za uzgoj na otvorenome. Niske sorte, koje su obično s vrlo gustim raslinjem neće imati ništa protiv manjih posuda.
- Rajčicama nikako ne odgovaraju promjene temperature osobito kada postane hladnije. Ako ih vani prerano posadite lišće će im poprimiti ljubičastu boju. Neka vam biljka prvo očvrsne i ne riskirajte iznoseći je van prije početka ljeta. Ukoliko je iznesete van ranije, osigurajte joj adekvatnu privremenu zaštitu.
Mrkva i pastrnjak
- Mrkvu i pastrnjak najbolje je direktno posijati u kompost, a presadnice presađujte na udaljenost označenoj na deklaraciji.
- Želite li izbjeći da ih napadnu crvolike ličinke mušica koje napadaju mrkvu, najbolje ih je saditi u posude. Uzmite posudu višu od 45 cm tako da biljka bude previsoko i da mušica ne može odlagati jaja na njoj.
- U dobrim uvjetima pastrnjak dosta dobro iznikne nalazi li se u kompostu koji nije previše vlažan, no svejedno je dobro sijati ga u tzv.stanice. Riječ je o načinu sijanja pri kojem na svako mjesto gdje želite da iznikne jedan pastrnjak posijete 2-3 sjemenke. Višak uvijek možete razrijediti.
- Sjemenke pastrnjaka niču poprilično sporo pa uz njega možete posijati i nešto sjemena zelene salate. Kada se pojave presadnice pastrnjaka, salata se nožem odreže.
Tikve, tikvice i bundeve
- Za uzgoj ovih kultura nabavite najveću moguću posudu.
- Plodovi su im uvijek gladni hranjiva pa je dobro umiješati stajski gnoj u tlo.
- U posudi je najlakše uzgajati tikvice jer su biljke poprilično kompaktne, a plodovi su mali pa ih ne treba dodatno podupirati.
- Uzgajate li bundeve u posudi imajte na umu da te biljke stvaraju mnogo debelih peteljki pa bi bilo dobro posudu staviti pored živica ili ograda da biljka može iskoristiti kao podupirač.
Razne zelene salate
- Birajte salate s raznobojnim listovima jer će vam tako služiti za jelo, ali i za ukras. Možete posijati jednu sortu, pomiješati sjemenje nekoliko omiljenih sorti ili kupiti paketić sa već pomiješanim sjemenjem nekoliko sorti.
- Smanjite rizik da vam salata ode u sjeme tako da posudu držite djelomično u sjeni.
Autor članka: Diana Marjanović, mag.ing.agr.
Diana je osnivačica poljoprivrednog portala agronomija.info. Završila je diplomski studij fitomedicine na Agronomskom fakultetu u Zagrebu.